Pak Kun-hje (박근혜) – první žena v roli prezidentky Korejské republiky

Currently rated 2.2 by 74 people

  • Currently 2.201906/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

První ženou, která se zhostila postu prezidentky v Korejské republice – vyspělé zemi, kde vlivem historie a dlouho převládajícímu konfucianismu dodnes existují určité genderové stereotypy – se v únoru roku 2013 stala Pak Kun-hje. Narodila se 2. února 1952 v Tegu, čtvrtém největším městě Jižní Koreje jako první dítě bývalého kontroverzního prezidenta Pak Čong-huie, který se v roce 1961 chopil moci vojenským převratem, mezi lety 1963 až 1979 pak zastával prezidentskou funkci. Pro Pak Kun-hje tedy nebyla politika ničím neznámým. V roce 1974 vystudovala elektrotechnický obor na univerzitě Sokang v Soulu. V témže však roce rodinu postihla tragédie, matka Pak byla zavražděna stoupencem severokorejského režimu při pokusu o atentát, který byl původně zaměřen na jejího otce. Po této události se mladá Pak stala první dámou Korejské republiky na dobu pěti let až do roku 1979, kdy byl její otec zavražděn vedoucím šéfem Národní zpravodajské služby Korejské republiky.

clip_image002

I po těchto událostech Pak zůstala nadále politicky aktivní, v roce 1998 se stala členkou jihokorejského Národního shromáždění jakožto kandidátka konzervativní Velké národní strany (dnes známé jako Senuri), do této pozice byla znovuzvolená čtyřikrát. Za působení v roli předsedkyně VNS v letech 2004 - 2006 si získala přezdívku „královna voleb“, kdy její zásluhou tato strana znovunabyla své vedoucí postavení. V roce 2007 se poprvé ucházela o prezidentský post, nicméně nakonec uspěl tehdejší starosta Soulu a člen VNS I Mjong-bak.

Další prezidentské volby se konaly v prosinci 2012, největším oponentem kandidátky Pak se stal člen Demokratické strany Mun Če-in, který byl v 70. letech několikrát zatčen za protesty proti autoritářskému režimu Pak Čong-huie. Výsledky voleb však hovořily jasně, Pak Kun-hje se stala první ženou prezidentkou v historii Koreje. Hlavním cílem její nové éry je ekonomická prosperita, kulturní obohacování a spokojenost obyvatel. Zároveň vyjádřila přání nad zastavením jaderného zbrojení v Severní Koreji a nalezením vzájemné cesty vývoje.

Pak Kun-hje učinila v roce 2012 veřejnou omluvu všem, kteří trpěli pod diktaturou jejího otce. Během té sice došlo k závratnému ekonomickému rozvoji celé země, ale i k omezování demokracie a krutému potlačování nesouhlasu s jeho nadvládou. Pak se nikdy nevdala, sama často říká, že je provdána za svůj národ. V prosinci 2014 zavítala do Prahy, kde se setkala s předsedou vlády ČR, Bohuslavem Sobotkou a prezidentem ČR, Milošem Zemanem. Zúčastnila se taktéž summitu premiérů Visegrádské skupiny. Návštěva byla zaměřena zejména na prohlubování ekonomické a kulturní spolupráce. Během návštěvy se uskutečnil koncert známých korejských popových skupin SHINee a Red Velvet, během kterého prezidentka osobně vyjádřila radost a podporu kulturní výměně mezi našimi zeměmi.

clip_image005

Comments

Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading