Poslední korejští prezidenti a jaderná krize

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poslední díl zápisků z přednášek Nejnovějších dějin Koreje, kterým se dostáváme až do součanosti.

Ro Tchä-u (노태우, 1988–1993)

Výrazná osobnost. Vedl Koreu demokratickým směrem. Slíbil přímé volby, zrušil stanné právo a diskriminační zákony. Ve volbách byl zvolen. Velmi úspěšné funkční období, zmenšil závislost na spojencích. S KLDR jednal málo a přímo o konkrétních věcech. 1989 projev v OSN – stabilita pro východní Asii, slíbil nepoužívat sílu proti KLDR, chtěl nahradit dohodu o příměří mírovou smlouvou. Po sjednocení Německa Korea jedinou rozdělenou zemí na světě. Navrhoval něco jako commonwealt (britské společenství národů).

obr.: fešák Ro Tchä-u.1991 Dohoda o usmíření, neútočení a vzájemné výměně a spolupráci – první dohoda po válce. Nikdy nebyla nahrazena něčím lepším. Obsahuje ujednání o vzájemném respektování politických systémů.

1991 Vstup obou Korejí do OSN – oficiální potvrzení statutu obou států – legalizace KLDR.

1993 První jaderná krize

MAAE Mezinárodní agentura pro atomovou energii. KR tvrdí, že jaderný program nemá, ale má. První inspekce v KLDR 1992, krize o rok později. OSN dospěla k názoru, že KLDR se snaží vyrobit jadernou zbraň. V KLDR jsou čtyři menší a jedno větší zařízení v Jongbjonu. KLDR si nakoupila ruské vědce a plutonium na tři bomby. Odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Mobilizovala a měla vojska u 38. Rovnoběžky. Největší krize v poválečné historii. Následují nekonečné tahanice – KLDR si dobře hraje se světem, vydírá, delegace vždy najdou prázdné tunely.

1995 dohoda o KEDO – Korean energy development organization. Chce mít poloostrov bez jaderné energie. Je v ní pár zemí světa (od 1999 i ČR). KR přes Kedo mělo dodat lehkovodní zařízení do KLDR, ale dodnes nic nedodalo.

2002 další jaderná krize. Nic se neplnilo a KEDO bylo na nic. KLDR vždy testuje nového americké a korejského prezidenta. KLDR má i raketový program – včetně raket dlouhého doletu.

Kim Jŏng-sam (김영삼, 1993 - 1998)

Méně výrazný politik, byl realista. Působil demokraticky a byl to nevoják, neměl pod sebou armádu. Bývalý disident, který kvůli šanci být prezidentem vstoupil do strany. Bojoval proti korupci. Měl domluvenou schůzku s velkým Kimem, ale ten mu umřel. Ke KLDR byl vstřícnější, od 1995 velké dodávky potravin (nejen od KR). Měl smůlu na skandály – padaly domu a mosty, navíc neposlal syny do armády.

obr.: kdyby Kim Il-song nezemřel, měl by Nobelovku asi on.Kim Tä-džung (김대중, 1998 - 2003)

1998 - dlouho byl vždy druhý ve volbách. Musel čelit velké ekonomické krizi v Asii 1997.
Sluneční politika – 햇볕 정책“ – racionální, komunikace s KLDR a různé programy pomoci a investice. Červen 2000 sumit v Pchjongjangu – nic se neujednalo, ale dostal za to Nobelovu cenu za mír. Jako jeden z mála prezidentů nemá žádný skandál.

obr.: Nobelovku dostal až "Nelson Mandela Asie" Kim Tä-džung.No Mu-hjŏn (노무현, 2003 - 2008)
Nastoupil 2003, byl vyšetřován parlamentem (impeachment) – za poškození věcí korejských. Bývalý právník. Slabá osobnost. 2007 byl v Pchjongjangu.

obr.: dalšímu prezidentovi další jednání s mladým Kimem Nobelovku už nepřineslo.I Mjŏng-bak (이명박, 2008 - dosud)

Nastoupil 2008. Pravičák z čebolu, bývalý starosta Soulu. Tvrdý postoj vůči KLDR i vlastnímu obyvatelstvu.

obr.: I Mjŏng-bak je zdá se velký milovník.

Comments

Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading