Má Jižní Korea co slavit na blížící se Mezinárodní den imigrantů?

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Se souhlasem redakce A-Kontra repostuji zajímavý příspěvek, na téma sociální hnutí, zahraniční pracovníci a "ne"demokracie v Koreji. Autorem textu je zArre.

Situace přistěhovalců v kterékoli krajině světa je většinou nezáviděníhodná. O to víc, když se jedná o imigranty nelegální, bez pracovního povolení. V Jižní Koreji žije přes milion „cizinců“, z toho pak víc než dvě stě třicet tisíc pracuje načerno. Pod vlivem tíživých podmínek ve vlastní zemi a zároveň vidiny „korejského snu“ jejich počet neustálé narůstá. Vláda se „promýšlením“ imigrantské politiky zabývala natolik důkladně, že nakonec přistoupila k brutálním represivním opatřením a deportacím.

V posledním případě došlo na zatýkání členů Odborového svazu přistěhovalců (MTU). 27. listopadu byli zadrženi předáci odborů prezident MTU Kajiman, viceprezident Raju, oba z Nepálu, a generální sekretář Masum z Bangladéše. Jelikož vzdorovali, státní imigrační agenti za pomoci jihokorejské policie užili síly. Zdá se, že byli určitou dobu sledováni, protože agenti dobře věděli, že Masum užívá léky, dokonce i jakého druhu. Nedlouho poté byli všichni přemístěni do nápravního zařízení v Cheongju, jižně od Soulu.


Co se týče práv zaměstnanců v Koreji, nejvíce na ně doplácejí právě imigranti. Téměř žádné totiž nemají. Jak vidíme, ani právo na organizování se: poslední zatýkání de facto „utlumilo“ celé výkonné vedení odborů. Navzdory mezinárodní kritice na adresu korejské vlády se situace nemění, respektive vyvíjí se směrem k tužšímu. Korejská vláda „usměrňuje“ ruku v ruce hlavně s průmyslovými podniky možnosti legálních cest dovolávání se pracovních práv: organizování se pracovníků za svá práva bylo zapovězeno. Systém pracovních povolení (EPS), zavedený v roce 2004, zvyšuje nelegální práci. Podle nového zákona mohou imigranti pracovat v Koreji jen po dobu tří let, a to jenom u jednoho zaměstnavatele! Ani snad již nepřekvapí, že zaměstnavatel takto nastavených podmínek využívá dle libosti, byť o novodobém otroctví se jeho slovy samozřejmě hovořit nedá. Zaměstnanci tedy moc možností nezbývá, rozhodne-li se vypovědět svého zaměstnavatele ve snaze zajistit si lepší pracovní podmínky, je postaven mimo zákon.

Prodloužená ruka vládnoucích, korejská policie, vytrvale pronásleduje aktivisty z řad přistěhovalců, zatýká je a následně deportuje. V roce 2003 bylo mnoho pracovníků označeno za teroristy a na základě obecně neprospěšné nebezpečnosti násilně deportováno. Minulý měsíc vláda pozměnila imigrační zákon a její agenti nyní mohou vyslýchat imigranty jen na základě samotného podezření (jinými slovy kdekoli a kdykoli). Když před třemi lety vznikla MTU, pracující přistěhovalci měli konečně svoje zastupitele a mohli aktivně vystupovat na veřejnosti. To se však znelíbilo korejské vládě, jež prohlásila, že MTU nenáleží základní pracovní práva, jako právo na organizaci, stávky a kolektivní vyjednávání, a odstartovala kampaň proti MTU. Vyvrcholení protiimigrantské iniciativy přišlo několik týdnů před Mezinárodním dnem imigrantů (18. prosinec), kdy došlo k onomu zatčení předáků MTU.


Narůstající množství imigrantů je jistě problém, se kterým se země nějak vypořádat musí, a množství lidí, které je schopna pojmout, není neomezené. Na druhou stranu zatýkaní, vyhošťování a upíraní základních práv lidem, kteří se snaží zajistit si přijatelné pracovní podmínky, je skandální. Kdo bude vykonávat těžkou práci za nízkou mzdu, pokud budou všichni imigranti vyhoštěni? Jak je možné, že finančnímu kapitálu z okolních zemí se hranice Jižní Koreje překračují bez problémů, kdežto „kapitálu pracovnímu“ se hází klacky pod nohy? Jestli vám osud vězněných předáků a nejen jich není lhostejný, sledujte kampaň na jejich podporu (zde). Otázky, která vám po přečtení této zprávy vyvstaly na mysl, můžete směřovat na Seong-Yong CHO, jihokorejského velvyslance v České republice. Zcela jistě vám na ně laskavě v pražském Bubenči odpoví. Adresu velvyslanectví i s otevíracími hodinami čtěte zde.


Zdroje:

www.indymedia.org
http://blog.jinbo.net
www.amnestyusa.org
www.mzv.cz
http://nodong.org


Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading