Severní Korea podniká na netu

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Severní Korea spustila na svých oficiálních stránkách http://www.dprk-economy.com/en svůj první internetový obchod. Jedná se o poslední z řady pokusů o oživení zlomené ekonomiky, jdoucí ruku v ruce s příslibem denuklearizace pod šestistrannými rozhovory, jejíž plánované dokončení se nepodařilo v daném termínu uskutečnit.Motivace je ohromná. Vždyť odměna, v případě úplného odstavení reaktoru v Yongbyonu(녕변), je nemalá - zrušení sankcí ze strany Ameriky,požadované vyškrtnutí jména země z amerického seznamu států podporujících terorismus a ekonomická podpora ze sousední Jižní Koreje. Zde čerstvě zvolená Lee Myung-bakova(이명박) vláda, zakládající si na reciproční politice, klade pouze dvě podmínky - denuklearizaci a otevřenost. Nabízí se nám ovšem i druhý pohled, a to ten, zohledňující stanovisko Severní Koreje, tedy zdali cena eventuální ztráty obranyschopnosti není příliš vysoká. Patrně vlastnictví atomových zbraní dává adekvátní záruky zachování státu a i pouhá potencionální pohrůžka použití nepřítele odradí.

Zmíněná stránka, nesoucí ušlechtilý název Cheollima(천리마) - Kůň tisíci Li, byla implementována severokorejskými programátory a její virtuální existenci poskytují čínské servery. Dokonce je možné platit i kreditní kartou.

Nabídka, co do rozsahu, se směle může měřit s tou naší v době normalizace. Stavební materiály, dopravní prostředky, potraviny, umění i hudba. Snad pro každého něco, pokud raději volíte z menšího množství „osvědčených“ produktů. Můžete si třeba pořídit nové auto, ale pokud někomu náhodou vrtá hlavou následující hádanka: „Vypadá to jako Land Cruiser, ale není to Land Cruiser, co to je?“, pak odpověď zní: „Ppokkugi!“.

O tom, že jde o velký pokrok, není pochyb. Severní Korea konverguje ke světu. Příkladů, které o tom svědčí, je mnoho. Počínaje pravidelnými turistickými návštěvami pořádanými Spolkem přátel Severní Koreje, nadcházejícím koncertem New Yorské Filharmonie v hlavním městě plánovaným na 26. Února, vysílaným do celého světa a porušováním zákazu nošení oblečení s anglickými nápisy, jak se tomu stalo u zboží dovezeného z Číny, kdy byl muž viděn v tričku s nápisem jihokorejského národního fotbalového týmu Red Devils, konče. A to není vůbec špatné od státu s nejstřeženějšími hranicemi na světě.

Za zmínku rozhodně stojí i debata o modernizaci železnice na severu země, kde s Ruskou federací probíhají jednání o napojení na Trans-sibiřskou magistrálu. Za předpokladu, že by se podařilo tohoto dosáhnout, proč rovnou nezavést železnici podmořským tunelem až do vzdáleného Japonska? Vždyť tento plán existuje již od dob japonské okupace.

 


Jestli se touhy miliónů Korejců stanou skutečností, ukáže jen čas. Poté, co bolesti Korejské války budou zapomenuty, statisíce demarkační linií rozdělených rodin, ať již žijících v Americe nebo v Jižní Koreji, se budou moci opět shledat se svými bližními. Potom bude platit i „Korea Is One“.

V těchto chladných zimních večerech nezbývá než doufat a čekání naplnit třeba čtením následující knihy - Tales of Pyongyang, z produkce Foreign Languages Publishing House.


Comments

Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading