Ul-jjang - honba za ideálem z obrazovky

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Slovo ul-jjang znamená ideální tvář. Podle odhadů plastických chirurgů podstoupilo přes 10 procent dospělé populace Jižní Koreje nějaký druh plastické operace. Co k tomu Korejce, a hlavně Korejky, vede?
Podle průzkumů veřejného mínění jsou Korejky, co se vlastního vzhledu týče, nejméně sebevědomé ženy asijského kontinentu. V jednom z těchto průzkumů pouze třetina Korejek souhlasila s tvrzením: „Jsem spokojena s vlastním vhledem.“ To je druhé nejnižší skóre z devíti zemí regionu hned za Japonskem. V tomtéž dotazníku 43 procent Jihokorejek „přiznalo“, že trpí nadváhou a plných 53 procent, že někdy zvažovaly nebo zvažují plastickou operaci – tentokrát už je nepředběhly ani Japonky.

Korejky - královny plastické chirurgie
Již nyní jsou Korejky nejoperovanějšími ženami na světě. Do rukou plastických chirurgů se jich dosud odevzdalo přes 17 procent. Přitom šokujících 80 procent operovaných tvrdí, že s výsledky nejsou spokojeni. Zarážející výsledky pokračují dál: Téměř polovina žen uvedla, že jejich sebedůvěra v to, že vypadají dobře, pramení z prohlášení jejich manželů nebo partnerů; a neuvěřitelných 98 procent Korejek si myslí, že pro muže je vzhled zdaleka nejdůležitější, co může žena nabídnout. To, že ženy nemají sebeúctu, je podle Ham Inhee, profesorky sociologie na Ewha Women’s University, typickým chováním žen v patriarchálních společnostech.V jiném výzkumu (porovnáváno šest asijských zemí) vyjádřilo 70 procent Korejek nespokojenost se svým vzhledem. Přitom nejvíce nespokojené jsou se svýma nohama, 20.6 % , dále s pasem 17.3 %, boky 16.4 %, kůží 11.2 %, prsy 11 %, pažemi 10.6 % a konečně obličejem 9.2 %. Mezi dotazovanými Korejkami se našlo nejvíce žen, 40 procent, jež označily krásu jako věc, po které touží nejvíce. Průměr v ostatních zkoumaných zemích činil „jen“ 22 procent.Krátká poznámka k pažím, které jsou Koreji daleko důležitější než u nás. Bylo mi vysvětleno, že pro Korejce jsou paže opravdu důležité, právě podle nich se totiž pozná „sexy žena“. Čím více svalů a méně tuku, tím lépe. Hodně Korejek proto posiluje a v parcích můžete vidět ženy ve sportovním provozující něco jako nordic walking, ale bez hůlek. Prostě co nejvíc máchají rukama při rychlé chůzi. Korejská média samozřejmě přispívají svou troškou do mlýna. Většina herců a zpěváků před počátkem své kariéry nevypadala ani zdaleka tak k nakousnutí. A jeden z ženských časopisů dokonce ženám radil, aby třetinu svých příjmů utrácely za zkrášlování svého vzhledu. Jde totiž o dobrou investici, protože se jim tak podaří získat bohatšího manžela. Dost často se stává i to, že rodiče na kliniku plastické chirurgie přivedou své děti. “Rodiče přinutí k plastické operaci své děti podobně, jako je nutí pilně studovat. Vědí totiž, že pro úspěšnou životní dráhu je vzhled stejně důležitý jako vzdělání” říká k tomu Dr. Shim Hyungbo. Muži tvoří asi pětinu zákazníku, a trendy jsou obdobné. Převažují operace víček a nosu (82%), ale zároveň trvale roste počet operací lícních partií a liposukce. Tohle je obrázek ideálního korejského muže, ze 16 nejkrásnějších herců a zpěváků současnosti ho složil Dr. I Seunchul, primář kliniky plastické chirurgie v nemocnici Hanil.

Někteří plastičtí chirurgové dokonce hovoří o případech závislosti na plastikách. Až desetina pacientů jsou prý lidé, kteří jsou na vylepšování zevnějšku závislí. Korejská vláda navíc od letošního roku všechny plastické operace označila za odečitatelné položky od daně z příjmu. Dá se tak očekávat další nárůst jejich počtu.Zajímavé také je, že korejský „plastic look“ je v souvislosti s úspěchem korejských soap oper a filmů v okolních asijských státech (tzv. korejská vlna) velmi populární. Asi 10 procent pacientů operovaných v Koreji jsou cizinci. Buď Japonky, které chtějí ušetřit, nebo Číňanky, které chtějí vypadat víc jako jejich oblíbená korejská hvězda.Při hledání informací k tomuto článku jsem v některých nekorejských zdrojích (tedy, amerických) narazil na tvrzení, že snahou Korejek je přiblížit se západnímu ideálu krásy. Jde o tradiční, pro západní média typický postoj, kdy svou neinformovanost a neznalost kultury, o které „informují“, vydávají za fakta. Není pravda, že by se Korejky snažily vypadat jako Evropanky, ideál krásy, o kterém sní, pramení z korejských tradic. Že by zrovna rasističtí Korejci, jež by si to klidně mohli s Čechy rozdat o to titul nejxenofobnějšího národa - chtěli vypadat víc jako nemsenom (slangový výraz pro bělochy znamenající něco ve smyslu „smradlavý bastard“), to si opravdu může myslet jenom někdo píšící noviny od stolu v USA.A co si můžete dopřátBlepharoplastika

Jde o operaci víček, kdy je odstraněním části kůže vytvořeno evropsky vypadající víčko. Podobně jako jinde v Asii je i v Koreji nejpopulárnější operací. Velikost očí je totiž nejdůležitějším měřítkem krásy ženského obličeje, a proto také snem většiny Korejek.Nejmladším pacientkám je kolem 14 let, a tato operace je také jedním z častých dárků, kterými rodiče odmění svou dceru za úspěšné ukončení střední školy. Proto jsou plastičtí chirurgové nejvytíženější v období zimních prázdnin, kdy se absolventi středních škol připravují na zkoušky na VŠ nebo nástup do prvního zaměstnání. “Teenageři jsou odborníci přes plastiky” žasne Dr. Lee Minku “často řeknou chirurgovi přesnými vědeckými názvy, kterou metodu si přejí použít. Na druhou stranu, jindy si zase jen přinesou časopis a ukáží na fotku populárního herce se slovy „tyhle oči chci”.Nos
Jednak se zvyšuje kořen nosu, a to buď injektáží hyaluronické kyseliny, nebo implantátem z umělé chrupavky čí Gore-texu (LOL - gore-tex v nose, pro brand conscious Korejce určitě jedině značka North Face). Další možnou variantou je zúžení příliš širokých nozder.Zmenšování tvářeMéně invazivní technika je aplikace botoxu, po které paralyzované svaly obličeje atrofují. Více invazivní je tzv. chin shaving (brr, už jen ten název), kdy je měněn tvar lícních kostí buď jejich “odřezáním”, nebo implantátem. Přitom velikost obličeje je po velikosti očí druhým nejdůležitějším pro posouzení krásy. Tady ale platí, že čím menší, tím hezčí (Korejci mají genetické dispozice k širokým obličejům).Operace lýtek Cílem je zbavit se ošklivého tvaru řepy (ne té naší, červené, ale asijské bílé, korejsky moo, taková podle Korejek a Korejců nehezky vytvarovaná noha se pak řekne moo-dari, tedy noha-řepa).

Protože u štíhlých Korejek tvoří tuk jen zanedbatelnou část objemu lýtka, liposukce je v tomto případě nepoužitelná. Revolucionářem v této oblasti je Dr. Suh Inseock: “Dříve se zeštíhlení provádělo chirurgickým odstranění části svalové hmoty, což ale bylo bolestivé a ztěžovalo to chůzi (to si umím představit, jak se asi chodí, když vám odříznou kus svalu?). Po letech výzkumu jsem zjistil, že daleko lepším řešením je přerušení jednoho z nervů v kolenní oblasti, po kterém nechtěné osvalení atrofuje, a lýtko ztratí až 40 % objemu.“ Od roku 1996 provedl Dr. Suh přes 600 takových operací.


Frenektomie Přeřízne se takzvaná uzdička, která spojuje jazyk a spodní patro. Je to jednoduchý zákrok, pouhé stříhnutí do uzdičky a jazyk je údajně delší, ohebnější a - jak někteří Korejci věří - schopnější vyslovovat takové anglické jazykolamy jako "rice" (rýže), aniž by to znělo jako "lice" (vši). Operace trvá pouhých deset minut a lze ji provést ambulantně za lokálního umrtvení. Podle specialisty na záležitosti krční, nosní a ušní Chung Dokwanga pomáhá zákrok zlepšit výslovnost jak angličtiny, tak korejštiny, je-li proveden u dítěte mladšího pěti let a má-li pacient jazyk skutečně příliš krátký nebo neohebný. "Je-li jazyk skutečně krátký, nemůžete náležitě vyslovovat například 'rs' a 'ls'," říká Dr. Chung. "Tento stav ale není příliš běžný a je desetkrát více rodičů, kteří si přejí tento zákrok u svých ratolestí, než dětí, které ho skutečně potřebují." Problémem jsou nezkušení chirurgové. V JK je pouze 1.200 kvalifikovaných plastických chirurgů, takže tisíce operací jsou prováděny nezkušenými „operatéry“ všeho druhu. V lepším případě na vás pracuje psycholog nebo radiolog, v horším masérka ze sousedící sauny. Korejská média se hemží historkami, z nichž někdy vstávají vlasy hrůzou. Například úprava nosu, kdy byl místo běžně používaného kolagenu vstříknut petrolej, který po týdnu začal vytékat a navíc část tkáně nosu odumřela. Nebo reportáž natočená skrytou kamerou, kdy byla liposukce prováděna v gynekologické ordinaci obchodním zástupcem firmy, která prodává liposukční přístroje, za asistence gynekologa. A jak je na tom KLDR? V Pchjongjangu a dalších velkých městech jsou prý mladé ženy s plastikou víček zcela běžným jevem, snad jich má být až nadpoloviční většina. A není se co divit, operace obou očí přijde na pouhých 3000 wonů, což je podle oficiálního kursu jeden USD!! Populární je i zvětšování poprsí. Na obrázku severokorejská dívka s odoperovanýma očima. Tak a teď se můžete znovu podívat na Martinův příspěvek o modelkách na autosalónu v Soulu a vychutnat si dobře odvedenou práci korejských gynekologů a jiných odborníků přes plastiky. Obr. číslo 1 - jasný nos a prsa, možná oči, nepřehlédněte hubeňoučké paže.
Zdroje: Chosun Ilbo, Time, BBC, Daily NK <!--[if !supportLineBreakNewLine]--> <!--[endif]-->

Comments

Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading