Historie JizniKorea.eu

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Někdy na začátku roku 2007 se student Martin Vlnas rozhodl otevřít si svůj blog. Ten se zakrátko, zvláště díky jeho nadšené grafománii, stal velmi populární a rostl, co do počtu příspěvků, tak i sledovanosti. Martin to shrnul takto:

„Můj zájem o dění na Korejském poloostrově odstartovala diplomová práce na téma Autoritativní režim v Jižní Koreji za vlády generála Pak Čŏng-hui. Pak už to šlo rychle. První cesta do Jižní Koreje spojená s třítýdenní poznávací cestou po jihokorejských národních parcích, první soju, první žlutá ředkev a první stránka na blogu. Naplno se ale jizni-korea.blogspot.com rozjela až když jsem se do Jižní Koreje vydal na roční studijní pobyt a začal ho plnit svými dojmy a fotkami z každodenního života….“

Ve stejném roce to byla také moje první návštěva této krásné země. Vlastně o Koreu a především o její jazyk jsem se začal zajímat ještě o rok dříve, když jsem si ke studiu informatiky, chtěl přidat něco netradičního navíc. Protože korejštinu nikdo neuměl (a neumí) a navíc to byla má (jako vysloužilého progamera) vytoužená země, volba byla jasná. Za cíl jsem si tehdy stanovil přečíst si knihu v korejštině a nepřestat, dokud toho nebudu schopen. Výsledek je ten, že jsem zase v Koreji a pořád se učím korejsky.

Jak bylo v té době populární, blogy rostly jako po dešti a i já jsem si jeden vlastnoručně naprogramoval. Přestože se celkem osvědčil pro publikování domácích úkolů, největší zájem se ukázal být o mé každodenní zážitky ze života na Korejském poloostrově. Došlo to až tak daleko, že mi jednou napsali i sousedé z naší vesnice, se kterými se ovšem normálně vůbec nebavím, že můj blog pravidelně navštěvují.

Tyto a další podněty mě už od začátku vedly k tomu, vytvořit něco víc než blog, něco jako místo pro koncentraci informací o této zemi. Nutno podotknout, že v té době ještě zely stránky Česko-korejské společnosti prázdnotou a informace z Velvyslanectví České republiky v Soulu nebyly k nalezení. Potom, co jednaní s dalšími stranami nakonec nepřinesla žádný výsledek, rozhodli jsme se zůstat samostatní a založit si své vlastní stránky. Zastaralý a omezený blog byl v březnu roku 2009 vyměněn za zbrusu novou, vlastnoručně naprogramovanou aplikaci, která lépe odpovídala našim potřebám pro údržbu a lepší viditelnost na webu. Jako domovská adresa byla zvolena doména jiznikorea.eu, a i když to hodně lidí mátlo, na její subdoméně zpravy.jiznikorea.eu, pak tato nová aplikace zprovozněna. To byl tedy sice počátek toho, co je nyní známo pod pojmem jiznikorea.eu, nicméně právě tato hlavní doména zůstávala až do pozdní zimy minulého roku prázdná, původně proto, aby byla později doplněna o novou titulní stránku. Po spuštění nových stránek dále návštěvnost pozvolna stoupala. Náš archiv nyní obsahuje na 237 příspěvků ze všech oblastí korejského života. Jeho původní autor sice už tolik času jako za studentských let na psaní článků nemá, ale další, jako například Vojta Pitra, pravidelně o Koreji a z Koreje píší.

Ke dnešnímu dni je už celková situace o poznání lepší. V ČKS se vedení ujala mladá generace v čele s Janou Hajzlerovou a Michalem Vodrážkou, která za podpory Velvyslanectví Korejské republiky v Praze pravidelně pořádá akce na propagaci korejské kultury v Česku. Na Dálném východě se v roce 2009 vlády ujal pan velvyslanec Olša jr., jehož cílem je naopak propagace české kultury v Koreji. Díky množství zajímavých akcí pořádaných místní ambasádou mají nejenom Korejci možnost dozvědět se něco o naší vlasti. Já osobně doufám, že společným cílem nás všech je především zvýšení zájmů Korejců o Česko a Čechů o Koreu. Korea si v naší zemi jistě zaslouží větší pozornost nejenom díky jejímu ekonomickému vlivu, ale také díky krásnému jazyku, dobrému jídlu a přátelským lidem. Pevně věřím, že společným úsilím nás všech, se nám tohoto cíle podaří dosáhnout.

Dnes, čtyři roky od vzniku portálu Jižní Korea, Severní Korea, bychom vám chtěli představit další krok v rámci našich poskytovaných služeb – novou titulní stránku. Práce na její architektuře probíhaly již od září 2010 s cílem vytvořit platformu pro sdílení a poskytování informací v duchu Web 2.0. Po fázi programátorské následovala fáze grafického designu, jejíž mezivýsledky je možno shlédnout níže. A jak to nakonec dopadlo? Nechte se překvapit již brzy!

Děkuji za pozornost a příjemné prohlížení Vám přeje

Michal Utíkal

 

Historie grafického návrhu

Ver.1

korea1

Ver.2

korea2

Ver.3 ??

Comments

Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading