Sunčchang – město, kde vynalezli chilli pastu

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sunčchang se neřadí mezi velká města, i přesto je nejen v Koreji velmi známé. Čím? Svou tradiční fermentovanou chilli pastou (sunčchang kočchudžang 순창고추장). Třiceti tisícové město Sunčchang se nachází na jihozápadě Korejského poloostrova, v hornaté oblasti provincie Severní Čolla. Chilli pasta se dokonce objevuje i ve znaku města, na kterém je vyobrazena miska naplněna právě touto sójovou pastou.

clip_image008

Chilli pasta spolu s kimčchi patří mezi nejtypičtější korejské fermentované pochoutky, které se odedávna konzumovaly jak v běžných rodinách, tak i na královském dvoře. Tato pasta se dodnes používá v mnoha korejských jídlech – slouží jako dip k dochucení, používá se při grilování, je nedílnou součástí pálivého rizota (pibim pap 비빔밥) či rýžových koláčků. V pálivé omáčce (ttokbokki 떡볶이). Je však i jednou z hlavních ingrediencí při výrobě míchané sójové pasty (ssamdžang 쌈장).

Chilli pasta ve znaku města Sunčchang

Hlavní funkcí této pasty je tedy dochutit pokrm a dodat mu tak pálivosti; chilli pasta přináší však i další pozitiva. Obsahuje vitaminy A a C, napomáhá správnému trávení, a navíc snižuje riziko obezity a cukrovky.

Sójová pasta z města Sunčchang má svou dlouholetou tradici; jako většina ostatních past je vyráběna z tzv. medžu 메주, což jsou kostky z fermentovaných sójových bobů, které se následně rozdrtí na prášek, dále z lepkavé rýže a samozřejmě z chilli prášku. Směs těchto přísad se poté vkládá do korejských hliněných nádob (onggi 옹기), ve kterých pasta přirozeně fermentuje obvykle po dobu jednoho roku. Chilli pastu z města Sunčchang si dokonce oblíbili králové za dynastie Čoson (1392 – 1910), podle příběhů ji dokonce lidé posílali králům jako dar.

clip_image005

V dnešní době turisté v Koreji mohou navštívit tradiční lidovou vesničku, která je součástí města Sunčchang, a kde se chilli pasta připravuje stále podle tradičních způsobů. Každoročně se zde během podzimu odehrává i festival chilli pasty, který seznamuje nejen s přípravou pasty samotné, ale i dalšími recepty, kde patří mezi hlavní ingredience.

A pokud nemáte možnost se zajet do města Sunčchang podívat, můžete si alespoň udělat svůj vlastní mini festival doma a připravit si některé korejské pokrmy s chilli pastou. Chilli pastu a míchanou sójovou pastu můžete zakoupit na našem e-shopu zde, kde zároveň naleznete i recepty.

Další obrázky:

clip_image010

clip_image012

clip_image014

Comments

Add comment


 

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading